Bogumił Nowicki
Bogumił Nowicki
Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
prof. dr hab. sztuk muzycznych, Akademia Muzyczna w Poznaniu, 2002
Stanowisko
prof. zw.
Dyscyplina artystyczna/naukowa
Instrumentalistyka
Specjalność
Fortepian
Zatrudnienie na Wydziale
II
Prowadzone przedmioty
Fortepian
Zespoły kameralne
Kontakt
bnowicki@amuz.edu.pl
DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA/NAUKOWA
(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Hanny Rudnickiej-Kruszewskiej w roku 1979 oraz w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie prof. Hansa Grafa w 1985 roku. Podczas studiów uczestniczył w kursach pianistycznych prowadzonych przez prof. F. Raucha, prof. J. Stompla i prof. L. Stefańskiego. W 1976 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. B. Smetany w Hradec Králové (Czechy). W tym samym roku został laureatem I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Włocławku w kategorii tria fortepianowego. W latach 1978-1979 dwukrotnie zdobył stypendium artystyczne I stopnia na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 1979 został laureatem Nagrody Głównej na XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W roku 1985 wspólnie z Bartoszem Bryłą i Pawłem Frejdlichem założył Chopin Trio, z którym rok później zdobył Nagrodę Specjalną na XIX Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Colmar (Francja) za najlepsze wykonanie tria Mozarta.
Jako solista i kameralista Bogumił Nowicki wystąpił w 25 krajach Europy, Ameryki i Azji. Brał udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in.: w Łańcucie, Dusznikach Zdroju, Poznaniu, Bergen (Norwegia), Cervantino (Meksyk), Santorini (Grecja), Tivoli (Dania), Gaming i Klagenfurt (Austria), Montreal (Kanada), Scheswig-Holstein (Niemcy), New York (USA), Hamamatsu (Japonia). Nagrał szereg płyt z repertuarem solowym i kameralnym dla wytwórni polskich, niemieckich i japońskich, m.in. komplet wszystkich triów fortepianowych W. A. Mozarta.
Prowadził kursy pianistyczne dla studentów Uniwersytetu w Guanajuato (Meksyk), Uniwersytetu w Pekinie (Chiny), Hunter College of The City University of New York (USA), LaSalle – SIA College of the Arts (Singapur), The Lebanese National Higher Conservatory of Music w Bejrucie (Liban), The High Institute of Music w Damaszku (Syria), Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie, Conservatorio di Musica E. F. Dall Abaco w Weronie i Conservatorio di Musica G. Palestrina w Cagliari (Włochy), kursy kameralne w Akademiach Muzycznych Katowic, Krakowa i Poznania oraz w Żaganiu, w ramach Mistrzowskich Letnich Kursów Muzycznych. Wielokrotnie zapraszany jako juror konkursów muzycznych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Arama Chaczaturiana w Erewaniu, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Ałma-Acie (Kazachstan), Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im. Mikołaja Rubinsteina w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny- Stefańska in memoriam” w Poznaniu. Corocznie jest także jurorem Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu.
Bogumił Nowicki zawodowo związany jest z Akademią Muzyczną w Poznaniu, gdzie w roku 1979 rozpoczynał pracę jako asystent prof. Haliny Czerny-Stefańskiej. W roku 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej. Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, jest także Kierownikiem Katedry Kameralistyki Fortepianowej. Był promotorem i recenzentem w wielu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Od roku 1999 do 2005 pełnił funkcję Prorektora ds. artystyczno-naukowych oraz Prezesa Fundacji Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a od 2005 do 2012 roku – przez dwie kadencje – Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej.
ODZNACZENIA, NAGRODY, WYRÓŻNIENIA
Bogumił Nowicki został wyróżniony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego godnością Lidera Pracy Organicznej oraz Statuetką Honorowego Hipolita, a za swoje osiągnięcia otrzymał:
– Medal Edukacji Narodowej,
– Złoty Krzyż Zasługi,
– Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego,
– Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.