Maciej Łakomy
Tytuł i stopień naukowy, Uczelnia, rok uzyskania
doktor habilitowany, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, 2017
Stanowisko
profesor AMP
Dyscyplina artystyczna/naukowa – kierunek
Instrumentalistyka
Specjalność
Puzon
Działalność artystyczna/naukowa (najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)
Absolwent studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego
w Poznaniu z roku 2002 (klasa puzonu st. wykł. Jerzego Czajki).
Absolwent studiów magisterskich w Hochschule für Musik und Theater Hannover z roku 2004 (klasa puzonu prof. Jonasa Bylunda)
W roku 2001 oraz 2002 Maciej Łakomy był asystentem w klasie trąbki i puzonu prof. Michaela Parkinsona z Webster University podczas International Summer Jazz Academy w Krakowie.
Swoją grę na puzonie doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów i solistów jak: Michael Bertoncello, Elliot Chasanov, Jessica Gustavsson, Thomas Horch, Andreas Klein, Christian Lindberg, Mike Parkinson, Jorgen van Rijen, Ingemar Roos, Stefan Schulz, Zdzisław Stolarczyk, Mike Svoboda, Jim Thompson, Hakan Bjorkmann.
Od 2003 roku Maciej Łakomy jest również basowym puzonistą oktetu puzonowego w Hanowerze. W 2006 roku zespół ten zdobył pierwszą nagrodę na konkursie im. E. Remingtona organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Puzonistów ( ITA ).
W latach 2005 – 2015 wziął udział w ponad 50 koncertach jako solista, kameralista oraz członek orkiestr symfonicznych. Na swoim koncie ma udział w kliku projektach zakończonych wydaniem płyt CD. W ostatnich latach były to:
Feliks Nowowiejski – Inspiracje – płyta CD z niepublikowanymi dotychczas utworami kompozytora
Witold Friemann – visit portrait – płyta z nieznanymi kompozycjami kompozytora
Organy na dęte – projekt Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu zakończony nagraniem kilkunastu kompozycji na organy i instrumenty dęte blaszane.
Jest ekspertem Centrum Edukacji Artystycznej. Jako juror uczestniczył w blisko 30 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gry na instrumentach dętych blaszanych.
W ciągu ostatnich 10 lat poprowadził ponad 40 kursów gry na puzonie zarówno w szkołach I i II stopnia, jak i w Akademiach Muzycznych. Jest autorem kilku wykładów otwartych z zakresu metodyki nauczania instrumentów dętych blaszanych adresowanych do pedagogów wszystkich szczebli edukacji muzycznej. Najczęściej wygłaszane z nich to: Identyfikacja niepowodzeń w procesie dydaktycznym; Kilka słów o efektywnym ćwiczeniu; Stres jako determinanta jakości wykonawczej; Postawy nauczycielskie a nauczanie indywidualne.
Od 2012 roku zajmuje się propagowaniem sylwetki i twórczości na puzon Witolda Friemanna. Efektem tego jest płyta CD z utworami kompozytora, konferencja naukowa dotycząca jego twórczości oraz cykl publikacji jego autorstwa w miesięczniku Muzyka21.
Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia
2003 – Warszawa, III Nagroda na III Ogólnopolskim Festiwalu Puzonowym
2004 – Monachium, III Nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Puzonowych im. Jana Koetsiera
2006 – Birmingham, I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Oktetów Puzonowych
im. E. Remingtona organizowanym przez International Trombone Association
2012 – Warszawa, Nagroda Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej za propagowanie muzyki współczesnej w pracy dydaktycznej na IX Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców
2013 – Poznań, Nagroda Rektorska III stopnia przyznana przez J. M. Rektor AM w Poznaniu dr Halinę Lorkowską
Zatrudnienie na Wydziale
II
Prowadzone przedmioty, Wydział
Puzon, II
Zespoły kameralne, II
Metodyka, II
Kontakt:
maciejlakomy@yahoo.co.uk