25.06.2019, 18:00 - Aula im. Stefana Stuligrosza

Recital Klawesynowy Magdaleny Itman-Wasilewskiej

Koncert Aula im. Stefana Stuligrosza

Recital Klawesynowy Magdaleny Itman-Wasilewskiej

Laureatki II Nagrody JM Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego prof. Haliny Lorkowskiej
na V Akademickim Konkursie Klawesynowym

F. Couperin – Second Prelude z L’Art de toucher le clavecin

J. S. Bach – Praeludium, Fuga i Allegro Es-dur BWV 998

G. Böhm – Partita Wer nur den lieben Gott läßt walten

G. Muffat – V Suita ze zbioru Componimenti Musicali per il Cembalo
(Ouverture, Allemande, Courante, Sarabande, Menuet, Rigaudon, Gigue)

J. J. Fux – Capriccio i Fuga KV 404
(Capriccio, Fuga, Allegretto, Gustioso, Tempo giusto, Affettuoso, Allegro)

Magdalena Itman-Wasilewska urodziła się 9 grudnia 1993 roku w Tarnowskich Górach. W 2012 roku ukończyła OSM w Bytomiu w klasie fortepianu. W tym samym roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu prof. dr hab. Ewy Piaseckiej. W czerwcu 2015 roku ukończyła studia licencjackie, a w 2017 magisterskie w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Uczestniczyła w wielu konkursach (Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej „Annenelie de Man” 2012, III, IV i V Akademicki Konkurs Klawesynowy w Poznaniu, Ogólnopolski Konkurs Klawesynowy im. M. Sawy w Warszawie, The 1st International Harpsichord Competition – Milano), koncertach (I, II, III i IV Łódzki Maraton Bachowski, „Estrada Młodych”) i festiwalach.

Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich m.in. u takich prof. jak Blandine Rannou, Christine Schornsheim, Eva Maria Pollerus, Jesper Boje Christensen, Nicholas Parle, Jörg-Andreas Bötticher, Martin Sander, Mimi Waitzman, Krzysztof Urbaniak, Marek Toporowski, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Małgorzata Skotnicka, Urszula Bartkiewicz, Goska Isphording.

W latach 2013-2017 była stypendystką Powiatu Tarnogórskiego dla najlepszych studentów. W 2015 zakwalifikowała się na stypendium do Francji – Académie Musicale de Villecroze, gdzie uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Blandine Rannou. W roku akademickim 2015/2016 oraz 2016/2017 otrzymała stypendium rektora Akademii Muzycznej w Łodzi dla najlepszych studentów.

W marcu 2017 została zakwalifikowana do półfinału The 1st International Harpsichord Competition w Mediolanie i była jedyną półfinalistką z Polski wśród 12 klawesynistów z całego świata. W czerwcu zagrała magisterski recital dyplomowy, który został oceniony celująco. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Już jako absolwentka, w grudniu 2017 roku zajęła II miejsce na V Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu.

Od września 2017 roku pracuje w Szkole Muzycznej I st. w Uniejowie na stanowisku nauczyciela fortepianu i akompaniatora. We wrześniu 2018 roku otworzyła klasę klawesynu w OSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi, a od października pracuje również jako akompaniator – klawesynista w Akademii Muzycznej w Łodzi.