20.02.2020, 19:00 - Aula Nova

Koncert w ramach IV Międzynarodowej Sesji Naukowo-Artystycznej „Urodziny Fryderyka Chopina”

Koncert Aula Nova

czwartek, 20.02.2020, Aula Nova, godz. 19.00

Koncert w ramach
IV Międzynarodowej Sesji Naukowo-Artystycznej Urodziny Fryderyka Chopina

RECITAL CHOPINOWSKI
Pawła Zawadzkiego (AM Wrocław)

Program:
Fryderyk Chopin:
Nokturn H-dur op. 32 nr 1
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Walc As-dur op. 69 nr 1
Scherzo b-moll op. 31
Mazurki op. 59
Sonata b-moll op. 35

Słowo o muzyce – Magdalena Rak

Opieka merytoryczna: Katedra Fortepianu

Paweł Zawadzki
Wrocławski pianista i pedagog, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1994-1999 studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Grzegorza Kurzyńskiego, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2004 roku zrealizował przewód doktorski, a w 2012 został mu nadany stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest również pedagogiem (nauczycielem dyplomowanym) w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Pianista jest dwukrotnym zwycięzcą Konkursu Pianistycznego im. Ferenca Liszta (Wrocław 1991 i 1993). Jest laureatem XXVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1994). W 1995 roku, w wyniku eliminacji do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, znalazł się w gronie ścisłej 5-osobowej ekipy polskiej wyłonionej do oficjalnego reprezentowania kraju na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1996 roku zdobył IV nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Eduarda Flipsa w Rotterdamie.

Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową. Gościł w Polsce w większości najważniejszych ośrodków muzycznych. Występował na estradach sal filharmonii, wykonując koncerty fortepianowe pod batutą wybitnych dyrygentów: Tadeusza Strugały, Jacka Kaspszyka, Marka Pijarowskiego, Eugene’a Tzigane’a, Giancarla de Lorenzo, Kai Baumanna, Lee Hong-Jina, Massimiliana Caldiego, Mieczysława Gawrońskiego, Wojciecha Rodka. Koncertował w Niemczech, we Francji, w Austrii, Holandii, Turcji, Finlandii, Danii, Szkocji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Białorusi, Korei Południowej i Australii. Pianista dokonał kilkudziesięciu nagrań dla Radia i Telewizji, ponadto zarejestrował płyty kompaktowe z utworami Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta (wyd. Selene).

Jako konsultant Centrum Edukacji Artystycznej prowadzi warsztaty pianistyczne dla uczniów szkół muzycznych. Jest jurorem konkursów pianistycznych, a jego podopieczni zdobyli ogółem kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych i są stypendystami Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Artysta zainicjował powstanie Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu i pełni funkcję prezesa DTiFC od 2011 roku.

Działalność artystyczną i pedagogiczną Pawła Zawadzkiego wielokrotnie doceniono, m.in. nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.