Wydarzenia

Publikacje
Czarno-białe rozmyte zdjęcie przedstawia twarz kompozytora Kazimierza Flataua
15.11.2023 - Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Sala Kameralna

II Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua/15.11.2023

Festiwal Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu Sala Kameralna

W środę 15 listopada 2023 r. zapraszamy do Sali Kameralnej w Akademii Muzycznej na wydarzenia organizowane w ramach

II Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua.

 

Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua jest wydarzeniem, którego główną ideę stanowi zachowanie pamięci oraz popularyzacja postaci Kazimierza Flataua – wybitnego artysty, naukowca i społecznika, ucznia Wandy Landowskiej, założyciela klasy klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (dziś: Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), która do dziś kształci kolejne pokolenia klawesynistów.

W ramach tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu, zaplanowano trzy wydarzenia: dwa koncerty oraz konferencję naukową.

3.11.2023, godz. 18:00
Muzeum w Lewkowie

W.A. Mozart Sonaty na fortepian i skrzypce

Sonaty na fortepian i skrzypce Wolfganga Amadeusa Mozarta to niewątpliwie arcydzieła kameralistyki i perły repertuaru przeznaczonego na te dwa instrumenty. Usłyszeć jej można w wykonaniu wielokrotnie nagradzanych, cenionych artystek młodego pokolenia, specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Wiosną 2023 roku nakładem Prelude Classics ukazał się ich album W.A. Mozart: Sonatas for Fortepiano and Violin KV 296, KV 379, KV 304, KV 378 i właśnie te sonaty będzie można usłyszeć na żywo w wykonaniu poznanianek. Szczególną gratkę stanowi realizacja dzieł na instrumentarium z epoki: kopii wiedeńskiego fortepianu historycznego Steina, autorstwa Johannesa Seckera – idealnego do wykonywania właśnie Mozarta, oraz kopii skrzypiec, autorstwa Krzysztofa Krupy.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum w Lewkowie.

Wstęp wolny

*

15.11.2023, godz. 10.00-15.00
Sala Kameralna, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

Konferencja naukowa Wokół klawesynu – recepcja, dydaktyka, perspektywy

Ważnym wydarzeniem Festiwalu jest konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom muzyki klawesynowej. Prelegentami będą m.in. pracownicy poznańskiej Akademii Muzycznej działający w Pracowni Klawesynu i Basso Continuo: dr Maria Erdman, dr Natalia Hyżak, dr Dagmara Tyrcha, dr Agnieszka Tarnawska, dr Kamil Lis, mgr Monika Woźniak i mgr Justyna Wróblewska. Sesja odbędzie się 15 listopada 2023 roku w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Poznaniu, w godz. 10.00-15.00.

Partnerem tego wydarzenia jest Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Wstęp wolny

*

8.12.2023, godz. 18.00
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Viva l’Italia!

Finałowym wydarzeniem będzie koncert Viva l’Italia!, w którym wystąpi międzynarodowy duet muzyków – znakomita czeska flecistka, grająca na różnych rodzajach fletów historycznych – Michaela Koudelková oraz ceniony klawesynista młodego pokolenia – Maurycy Raczyński. Duet ten wykona repertuar baroku włoskiego – usłyszymy takich kompozytorów jak Vivaldi, Corelli, Frescobaldi w oryginalnym brzmieniu dzięki wykorzystaniu kopii instrumentów historycznych. Koncert odbędzie się 8.12.2023 o godz. 18.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Partnerem tego wydarzenia jest Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka” oraz Muzeum Historii Przemysłu.

Wstęp wolny

 

Afisz może zachęcać do udziału w wydarzeniach w ramach Festiwalu im. Kazimierza Flataua


Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską – muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau był także jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu.

 


Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Patronat medialny:
Radio Poznań
TVP3 Poznań
Latarnik Kaliski

Partnerzy:
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Muzeum w Lewkowie
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Fundacja „Inicjatywa dla Opatówka”

 


Opieka merytoryczna: prof. M. Banaszkiewicz-Bryła, mgr M. Woźniak