Nowe interpretacje/6.06.2022
Idea powstania Orkiestry Szkół Doktorskich Polskich Akademii Muzycznych InterAcademias to projekt pilotażowy, którego celem jest zintegrowanie artystyczne doktorantów polskich uczelni artystycznych. Wśród wykonawców będą również studenci poznańskiej Akademii Muzycznej. Wszyscy wykonawcy symfonii Mahlera są solistami w tym projekcie, który mamy nadzieję będzie źródłem artystycznych wrażeń wynikających ze spotkania z muzyką tego kompozytora.
Klaus Simon – autor opracowania IV Symfonii tak pisze o swojej pracy: Pragnąłem, aby ta kameralna wersja orkiestrowa była utrzymana w duchu Verein für musikalische Privataufführungen Schönberga, w sposób, w jaki realizowano praktyczne aranżacje muzyczne, zachowując w jak największym stopniu charakterystyczne brzmienie orkiestrowe Mahlera. Do druku wprowadziłem kilka ulepszeń i drobne zmiany, aby stworzyć wersję, która w dużej mierze stara się naprawić problemy balansu brzmieniowego. Mam nadzieję, że ta wersja umożliwi wykonanie tej symfonii, najbardziej kameralnej ze wszystkich w dorobku Mahlera, nawet małym zespołom.
Z ideą Verein für musikalische Privataufführungen Schönberga działającego w latach 1918-21 w Wiedniu można zapoznać się tutaj: https://www.musiklexikon.ac.at/ml/musik_V/Verein_musikalische_Privatauffuehrungen.xml.
Minęło już ponad 100 lat, a idea jaka przyświecała i jaką kierował A. Schönberg być może jest warta naśladowania, zaś działalność InterAcademias doskonale może się w nią wpisać.
Orkiestra InterAcademias:
Maciej Strzelecki I skrzypce (Szkoła Doktorska Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego, AM w Poznaniu)
Weronika Bagniewska II skrzypce (studentka, AM w Poznaniu)
Jan Bałaban altówka (student, AM w Poznaniu)
Małgorzata Bleja wiolonczela (Szkoła Doktorska Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego, AM w Poznaniu)
Marcin Baranowski kontrabas (absolwent, AM w Poznaniu)
Maria Gromińska flet (Szkoła Doktorska Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego, AM w Poznaniu)
Michał Ratić obój (student AM w Poznaniu)
Piotr Dec klarnet (Szkoła Doktorska, AM we Wrocławiu)
Grzegorz Majcher fagot (student AM w Poznaniu
Kacper Mroczek perkusja (student, AM w Poznaniu)
Maria Ratkowska perkusja (studentka AM w Poznaniu)
Nikodem Wojciechowski fortepian (Szkoła Doktorska Solowego i Zespołowego Współczesnego Wykonawstwa Muzycznego, AM w Poznaniu)
Adam Maksymienko akordeon (Szkoła Doktorska, UMFC w Warszawie)
Orkiestra pod dyrekcją Warcisława Kunca towarzyszyć będzie Dominice Waliszewskiej (sopran), dyplomantce AM w Poznaniu.
Symfonię poprzedzi wspaniałe dzieło W.A. Mozarta, mianowicie Sonata e-moll KV 304 na skrzypce i fortepian w wykonaniu doktorantek Szkoły Doktorskiej Historycznych Praktyk Wykonawczych i Budowy Instrumentów AM w Poznaniu: Katarzyny Cendlak – skrzypce i Moniki Woźniak – pianoforte.
Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata e-moll nr 21 KV 304 na skrzypce i fortepian
Katarzyna Cendlak – skrzypce
Monika Woźniak – fortepian
Gustaw Mahler (arr. Klaus Simon) – IV Symfonia G-dur (arr. Klaus Simon)
Dominika Waliszewska – sopran
Orkiestra Szkół Doktorskich Polskich Akademii Muzycznych InterAcademias
Warcisław Kunc – dyrygent
WSTĘP WOLNY