12.10.2019, 17:00 - Aula Nova

Uroczystość wprowadzenia do Uczelni zabytkowego fortepianu, na którym gry uczył się Paderewski

Koncert Aula Nova

sobota, 12.10.2019, Aula Nova, godz. 17.00

Uroczystość wprowadzenia do Uczelni zabytkowego fortepianu, na którym gry uczył się I. J. Paderewski

Recital Huberta Rutkowskiego

W programie również pieśni Paderewskiego i Moniuszki
w wykonaniu Tomasza Zagórskiego (tenor) i Jacka Kortusa (fortepian)
– pedagogów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego

Koncert zamknięty

Fortepian Bösendorfer z 1882 roku, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki gry u polskiego pianisty, kompozytora i pedagoga Teodora Leszetyckiego, zostanie uroczyście zaprezentowany podczas koncertu, który odbędzie się 12 października 2019 roku o godz. 17.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Po uroczystości instrument, który Towarzystwo Muzyczne im. T. Leszetyckiego przekaże poznańskiej uczelni, będzie eksponowany w holu Auli. Wydarzenie organizują Wojewoda Wielkopolski, Zbigniew Hoffmann i Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, prof. Halina Lorkowska. – To fortepian o nieocenionej wartości historycznej. Dla nas, Wielkopolan, ma on szczególne znaczenie, bo grał na nim Ignacy Jan Paderewski, czyli człowiek, który tchnął ducha zwycięstwa w uczestników Powstania Wielkopolskiego – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. – Prace nad sprowadzeniem fortepianu trwały kilkanaście miesięcy. Szczególne podziękowania kieruję w stronę ambasadora Andrzeja Przyłębskiego oraz kierownictwa PKN ORLEN oraz ORLEN Deutschland. Bez ich udziału powrót fortepianu do Polski byłby niemożliwy. To również nasza misja jako państwa polskiego, by dbać o dobra narodowe, które są częścią naszej tożsamości i pięknej, choć trudnej historii – dodaje Zbigniew Hoffmann.

Instrument, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zakupiony przez Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego i był przechowywany w Hamburgu. Z inicjatywy ambasadora Polski w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego oraz kierownictwa PKN ORLEN i ORLEN Deutschland GmbH, fortepian został przewieziony z Hamburga do Poznania, gdzie zostanie przekazany poznańskiej uczelni.

Podczas uroczystości przekazania instrumentu odbędzie się koncert, w ramach którego zabrzmią utwory Paderewskiego, Chopina i Moniuszki w wykonaniu prof. Huberta Rutkowskiego, prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego oraz pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej – prof. Tomasza Zagórskiego i mgra Jacka Kortusa.

Program recitalu Huberta Rutkowskiego

T. Leszetycki – Barkarola op. 39 nr 1